Дослідження впливу точності обчислення на реалізацію хаотичних систем на Python для захищених телекомунікаційних систем

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31861/sisiot2024.1.01003

Ключові слова:

візуалізація хаотичних моделей, Python, моделі Чуа, Лоренца та Ресслера, динамічні системи, хаотичні системи

Анотація

Ця стаття присвячена використанню мови програмування Python для візуалізації хаотичних моделей і дослідження впливу початкових умов у фізичних системах, зокрема, в моделях Чуа, Лоренца і Ресслера. Хаотичні системи є динамічними і чутливими до початкових умов, що робить їх непередбачуваними щодо того, як вони будуть поводитися і реагувати. Це означає, що в довгостроковій перспективі навіть невеликі зміни початкових умов можуть призвести до дуже різних результатів. Хаотичні системи вивчаються в різних наукових галузях, включаючи фізику, математику, біологію, інженерію та економіку. Python, найпопулярніша у світі мова наукового програмування, перетворює складні моделі на інтуїтивно зрозумілі візуалізації. У статті розкриваються можливості різних алгоритмів і бібліотек Python, що використовуються для візуалізації цих моделей з урахуванням їхньої специфіки. Основну увагу приділено трьом хаотичним моделям: об'єкту Чуа, який є універсальним прикладом хаотичної системи; атрактору Лоренца, який відомий своїми хаотичними властивостями; та обертальному осцилятору Ресслера, який широко використовується в таких галузях, як біологія, хімія, фізика та інженерія. Кожна модель детально розглядається, наводяться її ключові характеристики та параметри, а графіки цих моделей демонструються за допомогою симуляції на мові Python. Python, завдяки простоті використання та високій продуктивності, дозволяє вирішувати такі завдання швидко та ефективно. Насамкінець автори діляться своїми висновками щодо важливості початкових умов для систем Лоренца, Ресслера та Чуа, а також їхнього впливу на телекомунікаційні системи. Це дослідження дає уявлення про те, як Python, мова програмування з високим рівнем абстракції, дозволяє швидко і ефективно розробляти складні алгоритми і моделі, необхідні для роботи з хаотичними системами. Вона також дозволяє дослідникам та інженерам розробляти ефективні алгоритми для обробки сигналів та управління телекомунікаційними системами.

Завантажити

Дані для завантаження поки недоступні.

Біографії авторів

  • Микола Кушнір, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

    Доцент кафедри радіотехніки та інформаційної безпеки. 19 документів у Scopus, h-індекс -5.
    Два гранти Erasmus - Ясси - 2014-2015, Валенсія - 2015. Два гранти CRDF - 2022 та 2023. Державний орден «За мужність» (III ступеня).

  • Григорій Косован, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

    Народився в Україні у 1985 році. Здобув ступінь кандидата наук у 2019 році. Асистент кафедри радіотехніки та інформаційної безпеки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Наукові інтереси: теорія хаосу, захищені телекомунікаційні мережі.

  • Владислав Мельник, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

    Народився 1999 року в Кам'янці-Подільському, Україна. Вступив до Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у вересні 2016 року на кафедру радіотехніки та інформаційної безпеки. З вересня 2023 року - аспірант кафедри.

Посилання

Ovid, Metamorphoses, translated by Anthony S. Kline, 2000.

S. Strogatz, Nonlinear Dynamics and Chaos: With Applications to Physics, Biology, Chemistry, and Engineering. Westview Press, 2014.

T. N. Palmer, "Edward Lorenz (1917-2008)," Nature, vol. 453, no. 7196, pp. 583-584, 2008.

S. Katzir, "Poincaré's Relativistic Physics: Its Origins and Nature," Phys., 2005.

L. O. Chua, "The Genesis of Chua's Circuit," IEEE Transactions on Circuits and Systems I: Fundamental Theory and Applications, pp. 885-902, 1992.

E. N. Lorenz, The Essence of Chaos. University of Washington Press, 1993.

O. E. Rössler, "Chaos in Abstract Kinetics: Two Prototypes," Bulletin of Mathematical Biology, vol. 39, no. 2, pp. 275-289, 1977.

C. Letellier and V. Messager, "Influences on Otto E. Rössler's Earliest Paper on Chaos," International Journal of Bifurcation and Chaos, vol. 20, no. 11, pp. 3585-3616, 2010.

Python Documentation, "Data Types," Python 3.x Documentation, 2024.

E. N. Lorenz, "Deterministic Non-Periodic Flow," Journal of the Atmospheric Sciences, pp. 130-141, 1963.

K. Murali, V. Varadan, and H. Leung, "Secure Communication Using a Chaos-Based Signal Encryption Scheme," 2001.

L. Merah, A. Ali Pacha, N. Hadj Said, and M. Mamat, "A Pseudo Random Number Generator Based on the Chaotic System of Chua's Circuit, and Its Real-Time FPGA Implementation," 2013.

S. Dwivedi, A. Pandey, and A. Mittal, "Effect of Averaging Timescale on a Forced Lorenz Model," 2007.

P. Stamenov and T. Spassova, "A Nonlinear Oscillator Derived from the Lorenz Chaotic System," 2001.

M. T. Akter, A. Tarammim, and S. Hussen, "Chaos Control and Synchronization of Modified Lorenz System Using Active Control and Backstepping Scheme," 2023.

I. Bodale and V. A. Oancea, "Chaos Control for Willamowski–Rössler Model of Chemical Reactions," 2015.

X. Liao and P. Yu, "Chaos Control for the Family of Rössler Systems Using Feedback Controllers," 2006.

B. B. Ferreira, A. S. de Paula, and M. Savi, "Chaos Control Applied to Heart Rhythm Dynamics," 2011.

B. Saltzman, "Finite Amplitude Free Convection as an Initial Value Problem–I," 1962.

Завантаження


Переглядів анотації: 0

Опубліковано

2024-08-30

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

[1]
М. Кушнір, Г. Косован, and В. Мельник, “Дослідження впливу точності обчислення на реалізацію хаотичних систем на Python для захищених телекомунікаційних систем”, SISIOT, vol. 2, no. 1, p. 01003, Aug. 2024, doi: 10.31861/sisiot2024.1.01003.

Схожі статті

1-10 з 24

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.