ПРОЦЕСИ МЕТАФОРИЗАЦІЇ У СУЧАСНІЙ НІМЕЦЬКІЙ ФАХОВІЙ МОВІ ПСИХОЛОГІЇ
DOI:
https://doi.org/10.31861/gph2022.835-836.49-55Ключові слова:
німецька фахова мова психології, когнітивна метафора, метафоризація, терміносистема, термінологічна номінаціяАнотація
Стаття присвячена дослідженню процесів метафоризації у німецькій фаховій мові психології. На основі лінгвокогнітивного підходу проведено наукову розвідку основного різновиду вторинної номінації, а також встановлення донорських сфер для творення нових терміноодиниць.
Інтерес до вивчення метафоризації у різних термінологічних системах зростає протягом останніх років. Широке коло мовознавців присвятило рад праць метафоричним явищам у терміносистемах різних фахових мов (Т. М. Галай (геологія), А. П. Чудінов (політика), Ю. І. Грибіник (геодезія і кадастр), М. М. Телеки (медицина), О. В. Петренко (робототехніка), В. В. Лелюх (нафтогазова галузь)), однак процеси метафоризації у німецькій фаховій мові психології ще не були об’єктом наукової розвідки, що і визначає актуальність дослідження, яке ґрунтується на засадах застосування загальнонаукових (індукції, дедукції) і спеціальних методів і методик аналізу лінгвістичного матеріалу. Матеріалом послугувала множина метафоризованих психологічних термінів, здійснена методом суцільної вибірки. На першому етапі проведено процес селекції метафоричних терміноодиниць, застосовано описовий метод і семантико-компонентний аналіз; на другому етапі здійснено аналіз сфер-джерел для фіксації донорських сфер німецької фахової мови психології; на третьому етапі для визначення й опису семантичної структури досліджуваних термінів використано дистрибутивний аналіз; кількісний аналіз застосовано задля визначення частотності досліджуваних явищ. У роботі використано також прийоми спостереження, узагальнення, інтерпретації, моделювання та систематизації.
Результати дослідження засвідчують, що термінотворення у сучасній німецькій фаховій мові психології базується на галузях людського знання і досвіду, крізь призму яких розглядаються психологічні феномени і явища. Встановлено донорські зони метафоризації: антропоморфну, пропріальну, міфологічну, природоморфну, артефактну, метеорологічну та зони інших галузевих терміносистем (хімічну, фізичну, географічну, математичну, економічну, історичну, філологічну). Домінантними донорськими сферами є антропоморфна, пропріальна і зооморфна.